Το σχολείο μας πήγε στο Πανεπιστήμιο του Χάρβαρντ!!

Την Πέμπτη 10 Μαΐου 2018 το σχολείο μας επισκέφτηκε το Κέντρο Ελληνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου του Χάρβαρντ στο Ναύπλιο, συμμετέχοντας στο εγκεκριμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα: "Εισαγωγή στα Ψηφιακά Εργαλεία Γνώσης. Η Ψηφιακή Βιβλιοθήκη του Κέντρου Ελληνικών Σπουδών Ελλάδος του Πανεπιστημίου Χάρβαρντ".

Το Πανεπιστήμιο του Χάρβαρντ ιδρύθηκε το 1636 και είναι το παλιότερο Πανεπιστήμιο της Αμερικής, ιδιωτικό και βρίσκεται στη Μασαχουσέτη. Το 1960 στην Ουάσιγκτον  ιδρύθηκε το Ερευνητικό Κέντρο Ελληνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Χάρβαρντ, με βασικό στόχο την υποστήριξη των Ελληνικών σπουδών και την προβολή του ελληνικού πολιτισμού σε διεθνή κλίμακα.

Το 2000 ο διευθυντής του, καθηγητής Gregory Nagy, εισηγήθηκε την εγκαθίδρυσή του στην Ελλάδα. Το 2003 ο Δήμος Ναυπλιέων παραχώρησε ένα ωραίο νεοκλασικό κτίριο, πρώην δημαρχείο, κοντά στο λιμάνι, προκειμένου να στεγαστεί το Ελληνικό Παράρτημα του Κέντρου Ελληνικών Σπουδών. Έτσι, το 2008 εγκαινιάζεται το Κέντρο το οποίο αποτελεί σήμερα σημαντικό κόμβο του Πανεπιστημίου Χάρβαρντ στην Ευρώπη.

Για την εγκατάστασή του από όλη την Ελλάδα επιλέχθηκε το Ναύπλιο, λόγω της εξαιρετικής ιστορικής του σημασίας, της ομορφιάς του και της γεωγραφικής του θέσης. Η πόλη ήταν η πρώτη ελληνική πρωτεύουσα και βρίσκεται κοντά σε σημαντικούς αρχαιολογικούς χώρους της Πελοποννήσου, Μυκήνες, Άργος, Μυστράς, Ολυμπία. Το Κέντρο πραγματοποιεί πολλά ενδιαφέροντα προγράμματα, διαλέξεις, σεμινάρια, κλπ.

Στον πρώτο όροφο του κτιρίου στεγάζεται ψηφιακή βιβλιοθήκη, ανοιχτή και δωρεάν για όλους. Προσφέρει άμεση πρόσβαση σε ένα φάσμα 70 και πλέον ηλεκτρονικών βιβλιοθηκών και βάσεων δεδομένων του Χάρβαρντ και αποτελεί τον πρώτο σύνδεσμό του σε ολόκληρη την Ευρώπη. Η βάση δεδομένων δεν αφορά μόνο τις Ελληνικές Σπουδές αλλά όλο το εύρος των επιστημών και γνωστικών αντικειμένων. Στο Κέντρο φιλοξενείται και το μηχάνημα "Λίκνον" για την ψηφιοποίηση πολύ παλιών και ευαίσθητων βιβλίων και χειρογράφων.

Ευχαριστούμε θερμά την Υπεύθυνη των εκπαιδευτικών προγραμμάτων του Κέντρου, κυρία Ματίνα Γκόγκα για την εξαιρετική παρουσίαση-ξενάγηση που έκανε στους μαθητές και τους καθηγητές του σχολείου μας.

τον προηγούμενο μήνα Μάιος 2024 τον επόμενο μήνα
week 18 1 2 3 4 5