• Εμφανίσεις Άρθρων 73167

Ο Μετεωρολογικός σταθμός του σχολείου μας

Κτιριακές Υποδομές

Μέσος χρόνος ανάγνωσης: 6 λεπτά, 4 δευτερόλεπτα

Το Σχολείο μας συστεγάζεται με το 1ο Γενικό Λύκειο Ναυπλίου, σε ένα παλιό ιστορικό κτίριο του 1932, κοντά στο λιμάνι  και στην παλιά πόλη του Ναυπλίου. Στον ίδιο αύλειο χώρο βρίσκεται το νεώτερο κτίριο του 2ου Γενικού Λυκείου Ναυπλίου. Χρησιμοποιούμε ως αίθουσες διδασκαλίας τις ισόγειες αίθουσες του 1ου Λυκείου καθώς και τις αντίστοιχες λυόμενες αίθουσες στο προαύλιο του σχολείου. Επίσης, έχουμε κοινή χρήση των εργαστηρίων Φυσικών Επιστημών και Πληροφορικής. Τα γραφεία καθηγητών και διευθυντή του Εσπερινού Λυκείου βρίσκονται σε ξεχωριστό χώρο, στο ισόγειο επίσης του κτιρίου.

Στο κοινό προαύλιο των δύο σχολείων όπου υπάρχουν και οι λυόμενες αίθουσες διδασκαλίας, βρίσκονται γήπεδα καλαθοσφαίρισης, πετοσφαίρισης, ποδοσφαίρου καθώς και ένα μικρό υπαίθριο μεταλλικό θεατράκι.

Το σχολείο μας είναι μέλος της  Oracle Academy, ενός Διεθνούς Εκπαιδευτικού Οργανισμού που ασχολείται με την Πληροφορική κι έχει ως στόχο δράσης να αφυπνίσει και να ενισχύσει το ενδιαφέρον των σπουδαστών αλλά και των εκπαιδευτικών για την Πληροφορική, καθώς και τα εκπαιδευτικά ιδρύματα όλων των βαθμίδων, ώστε να αυξήσουν τη συνάφεια των εκπαιδευτικών τους προγραμμάτων, να προετοιμάσουν και να ενισχύσουν τις δεξιότητες των σπουδαστών τους για σπουδές στην Πληροφορική, για να έχουν την ευκαιρία να συμμετέχουν στις αντίστοιχες πιστοποιήσεις της Oracle, κάτι που αποτελεί σημαντικό πλεονέκτημα στην τοπική και διεθνή αγορά εργασίας.

Στα πλαίσια αυτού του προγράμματος κατασκευάστηκε το 2016 ο μετεωρολογικός σταθμός του σχολείου  μας  από τον καθηγητή Πληροφορικής κ. Παταρίδη και του μαθητές της Δ΄ τάξης του Λυκείου, για την μέτρηση θερμοκρασίας, υγρασίας, αέρα και βροχόπτωσης.

Το κοινό στο οποίο απευθύνεται το πρόγραμμα της Oracle είναι εκπαιδευτικοί πληροφορικής όλων των βαθμίδων, μαθητές, φοιτητές και μεμονωμένα άτομα. Η χρονική του διάρκεια είναι από το 2010 και για όσο είναι απαραίτητο κι ό τόπος δράσης η Ελλάδα (είναι φυσικά διεθνές πρόγραμμα). Συνεργάζεται με την ΠΕΚΑΠ (Πανελλήνια Ένωση Καθηγητών Πληροφορικής) και την Εθνική Ψηφιακή Συμμαχία για την Γυναικεία Απασχόληση.

Τα μη κερδοσκοπικά δημόσια και ιδιωτικά εκπαιδευτικά ιδρύματα όλων των βαθμίδων γίνονται μέλη του προγράμματος δωρεάν για 3 χρόνια. Από το 2010 που έχει ξεκινήσει το πρόγραμμα και στην Ελλάδα, έχουν επιμορφωθεί περισσότεροι από 500 εκπαιδευτικοί, το υλικό αξιοποιείται με περισσότερους από 28.000 μαθητές και φοιτητές.

Το σχολείο μας φέτος έχει 58 μαθητές ηλικίας από 18-60 ετών.

Καιρός

°