Το σχολείο μας συνάντησε τον βασιλιά της Ασίνης κι επισκέφθηκε το βασίλειό του!!

Την Τρίτη 15 Μαΐου 2018, στα πλαίσια των εκπαιδευτικών προγραμμάτων της Εφορείας Αρχαιοτήτων Αργολίδας, το σχολείο μας επισκέφτηκε και ξεναγήθηκε στον αρχαιολογικό χώρο της ακρόπολης της Ασίνης.

Το "Καστράκι" ή αλλιώς η ακρόπολη της Αρχαίας Ασίνης βρίσκεται δίπλα στο τουριστικό θέρετρο Τολό, σε ένα λόφο-ακρωτήρι ύψους 52, πλάτους 140 και μήκους 330 μέτρων.

Από το 5.000 π.Χ. μέχρι και το 600 μ.Χ. η ακρόπολη κατοικούνταν συνέχεια. Η πρώτη βιβλιογραφική αναφορά στην Ασίνη γίνεται από τον Όμηρο που αναφέρει πως η Ασίνη, το Άργος, η Τίρυνθα, η Επίδαυρος και άλλες πόλεις της Αργολίδας συμμετείχαν στον Τρωϊκό πόλεμο με 80 πλοία.

Οι πρώτες ανασκαφές έγιναν από την Σουηδική Αρχαιολογική Αποστολή (1922-1930) και συνεχίστηκαν τη δεκαετία του 1970 από την Δ΄ Εφορεία Προϊστορικών και Κλασσικών Αρχαιοτήτων και το Σουηδικό Ινστιτούτο Αθηνών. Η κατασκευή των σωζόμενων έως και σήμερα τειχών της Ακρόπολης έγινε την Ελληνιστική εποχή, ίσως το 300 π.Χ. από τον βασιλιά της Μακεδονίας Δημήτριο Πολιορκητή λόγω της στρατηγικής σημασίας θέσης του λόφου. Τα τείχη επισκευάστηκαν τη Βυζαντινή εποχή και κατά την Β΄Ενετοκρατία στην Πελοπόννησο.

Κατά την Ιταλική κατοχή το 1941 κατασκευάστηκαν οχυρά, πολυβολεία, μονοπάτια, βοηθητικά κτίρια, κλίμακες και χαρακώματα επειδή φοβούνταν πιθανή απόβαση των Συμμάχων στην περιοχή αυτή.

Απέναντι, στο λόφο της Μπαρμπούνας, ανακαλύφθηκε ένα μεγάλο μυκηναϊκό νεκροταφείο με πολλά κτερίσματα που δείχνει πως η Ασίνη επικοινωνούσε με τις πόλεις του Αιγαίου, την Κρήτη και ίσως την Κύπρο. Από τον 7ο αιώνα αρχίζει η παρακμή.

Οι ανασκαφές έχουν φέρει στο φως πολύτιμα ευρήματα, όπως δεξαμενές, σπίτια, ελαιοτριβείο, ρωμαϊκά λουτρά, κλπ. Πολλά από τα κινητά ευρήματα βρίσκονται στη Σουηδία. Μεταξύ άλλων βρέθηκε ένα πήλινο μυκηναϊκό κεφάλι που οι αρχαιολόγοι το ονόμασαν "Βασιλιάς της Ασίνης". Από αυτό εμπνεύστηκε ο νομπελίστας ποιητής μας Γιώργος Σεφέρης το ομώνυμο ποίημά του που έκανε γνωστή την Ασίνη σε παγκόσμιο επίπεδο. "Ασίνην τε...Ασίνην τε..."! Συναρπαστικό είναι και το φυσικό τοπίο που από τη μία πλευρά απλώνεται το γαλάζιο της θάλασσας κι από την άλλη το πράσινο των εσπεριδοειδών και αμπελιών.

Ευχαριστούμε πολύ τον κύριο Μπάμπη Αντωνιάδη, τοπογράφο-μηχανικό της Εφορείας Αρχαιοτήτων Αργολίδας για τη συναρπαστική του ξενάγηση και τον αρχαιοφύλακα κύριο Νίκο Γεωργαντά, μαθητή του σχολείου μας, που είχε αυτή την ωραία ιδέα να επισκεφτούμε το χώρο και βοήθησε στην οργάνωση της επίσκεψης και μετά την κουραστική διαδρομή μας δρόσισε με νερό και αναψυκτικά!