Ενημερωτική εκδήλωση για τις Πρώτες Βοήθειες στο χώρο του σχολείου

Την Παρασκευή 4 Μαΐου 2018 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ενημερωτική εκδήλωση για τις Πρώτες Βοήθειες στα πλαίσια των ενημερωτικών δράσεων του Γραφείου Σχολικών Δραστηριοτήτων της ΔΔΕ Αργολίδας με το οποίο συνεργαζόμαστε.

Η ομιλήτρια ήταν η κυρία Παππά Τζένη, νοσηλεύτρια-εκπαιδεύτρια του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού Ναυπλίου και ψυχολόγος και η ενημέρωση έγινε και με την ευκαιρία εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας του Ερυθρού Σταυρού και της Ερυθράς Ημισελήνου, στις 8 Μαΐου.

Η κ. Παππά ενημέρωσε τους μαθητές για τους τρόπους παροχής Πρώτων Βοηθειών στους συνανθρώπους μας που έχουν ανάγκη λόγω ατυχημάτων ή αιφνίδιων ασθενειών. Τόνισε πόσο σημαντικό για την επιβίωση είναι να γνωρίζουμε πως να αντιμετωπίσουμε έναν συνάνθρωπό μας που κινδυνεύει η ζωή του από εμπλοκή του σε τροχαίο, πνιγμό, πτώσεις, φυσικές καταστροφές και πολλά άλλα ατυχήματα ή ξαφνικές ασθένειες. Αναφέρθηκε ιδιαίτερα στην αντιμετώπιση των εγκαυμάτων. Μίλησε επίσης για την σημασία των εθελοντών του Ερυθρού Σταυρού τους οποίους εκπαιδεύει.

Οι επτά Αρχές του Διεθνούς Κινήματος Ερυθρού Σταυρού και Ερυθράς Ημισελήνου είναι: Ανθρωπισμός, Αμεροληψία, Ουδετερότητα, Ανεξαρτησία, Εθελοντισμός, Ενότητα, Παγκοσμιότητα.

Ο ιδρυτής του Ερυθρού Σταυρού Ερρίκος Ντυνάν γεννήθηκε στις 8 Μαΐου και γι' αυτό η μέρα αυτή επιλέχθηκε για τον εορτασμό του. Η ιδέα προήλθε από την Εθνική Επιτροπή της Τσεχοσλοβακίας, η οποία το 1922 κήρυξε τριήμερη εκεχειρία κατά τη διάρκεια των εορτών του Πάσχα για την προώθηση της ειρήνης.

Κάθε χρόνο στις 8 Μαΐου, οι δύο οργανισμοί μας υπενθυμίζουν τις τιτάνιες προσπάθειες που καταβάλλουν σε όλο τον κόσμο για την ανακούφιση των ανθρώπων από τις αρρώστιες, τους λιμούς, τις καταστροφές και τους πολέμους.

Οι μαθητές και οι καθηγητές παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον την εξαιρετική αυτή ενημέρωση.

Ευχαριστούμε θερμά την κυρία Τζένη Παππά και τον υπεύθυνο Σχολικών Δραστηριοτήτων κύριο Γιάννη Γιατράκο που διοργανώνει όλες αυτές τις αξιόλογες εκδηλώσεις.

τον προηγούμενο μήνα Μάιος 2024 τον επόμενο μήνα
week 18 1 2 3 4 5