Αποχαιρετιστήρια Επιστολή της απερχόμενης Δ/ντριας του Εσπερινού ΓΕ.Λ. Ναυπλίου Σοφίας Σαρρή

Γράφτηκε από Διαχειριστής στις Δημοσιεύτηκε στο Ανακοινώσεις.
Μέσος χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό, 35 δευτερόλεπτα

Μετά από έξι χρόνια στη διεύθυνση του Εσπερινού Γενικού Λυκείου Ναυπλίου, ήρθε η ώρα του αποχαιρετισμού!

Ήταν Σεπτέμβριος του 2017 όταν ανέλαβα τη δ/νση του σχολείου με τριετή θητεία η οποία με τις παρατάσεις ανανεώθηκε για τρία ακόμη έτη.

Από την αρχή έβαλα ως στόχο την προβολή και ανάδειξη του μικρού αυτού «οικογενειακού» θα λέγαμε σχολείου, με υποστήριξη των καινοτόμων δράσεων, όπως προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων, συμμετοχή σε μαθητικούς διαγωνισμούς και εκδηλώσεις, δημιουργία ιστοσελίδας και προμήθεια εξοπλιστικών ειδών, ώστε το σχολείο να γίνει ελκυστικό για όλους τους ενηλίκους μαθητές που λόγω οικογενειακών και επαγγελματικών υποχρεώσεων δεν είχαν φοιτήσει σε λύκειο.

Με συνεχή ενημέρωση, κατανόηση, ενθάρρυνση και συμπαράσταση στους μαθητές προσπάθησα να μην διακόπτουν τις σπουδές τους εξαιτίας δουλειάς και οικογένειας.   Κάνοντας τώρα πια τον απολογισμό μου νιώθω υπερήφανη και χαρούμενη γιατί αφήνω το σχολείο σε πάρα πολύ καλή κατάσταση, και με  μεγάλο αριθμό μαθητών από όλα τα προηγούμενα χρόνια.

Καταπολεμήθηκε η μαθητική διαρροή, το σχολείο βγήκε από τον απομονωτισμό και την εσωστρέφεια, έγινε ανοικτό στην κοινωνία, εξελίχθηκε και αναπτύχθηκε σαν ζωντανός οργανισμός.

Για να γίνουν όλα αυτά χρειάστηκε πολλή και σκληρή δουλειά και άπειρες ώρες εθελοντικής εργασίας!

Θέλω να ευχαριστήσω θερμά όλους όσους με βοήθησαν σε αυτό το δύσκολο έργο και τους λίγους καλούς συνεργάτες μου εκπαιδευτικούς και μαθητές Το πρόβλημα στελέχωσης του σχολείου με εκπαιδευτικούς παραμένει κάθε χρονιά, επειδή το σχολείο είναι μικρό με ελάχιστες οργανικές θέσεις, οπότε οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί έρχονται να διδάξουν για συμπλήρωση του υποχρεωτικού τους ωραρίου.  Όσο για το κτιριολογικό, το κτίριο του 1ου Λυκείου Ναυπλίου με το οποίο συστεγαζόμαστε είναι παλιό με απαρχαιωμένες υποδομές κι έτσι έχει πια παγιωθεί από χρόνια η χρήση λυόμενων αιθουσών διδασκαλίας.

Εύχομαι σε όλους μια καλή σχολική χρονιά και στο νέο διευθυντή Γλεντζέ  Ιωάννη καλή επιτυχία στο έργο του και καλή θητεία. Το σχολείο χρειάζεται την αρωγή όλων, των δημοτικών αρχόντων και την υποστήριξη των κατοίκων του νομού, αφού είναι το μοναδικό Εσπερινό Γενικό Λύκειο, για να συνεχίσει τη δημιουργική πορεία του.

Όσο για μένα, αν και αγάπησα αυτό το σχολείο και τους ενηλίκους μαθητές του, πηγαίνω κι εγώ πιο κοντά στο σπίτι και την οικογένειά μου και ανέλαβα ως Δ/ντρια στο Γενικό Λύκειο Λυγουριού, όπου θα συνεχίσω στις επάλξεις της εκπαίδευσης να αγωνίζομαι για το καλό του δημόσιου σχολείου.

Με εκτίμηση,
Σοφία  Σαρρή