Επίσκεψη του σχολείου μας στην Ευζωνική Έκθεση

Τη Δευτέρα το απόγευμα 28 Ιανουαρίου 2019 το σχολείο μας επισκέφτηκε την Ευζωνική Έκθεση που φιλοξενήθηκε στην Αίθουσα της Πρώτης Βουλής των Ελλήνων (Βουλευτικό) με θέμα: "Η Ευζωνική Στολή-Δωρεά Χαϊτογλου. Η Έκθεση Πινάκων διοργανώθηκε από το Στρατιωτικό Γραφείο της Προεδρίας της Δημοκρατίας σε συνεργασία με το Δήμο Ναυπλιέων, με αφορμή τη συμπλήρωση 150 ετών από την ίδρυση της Προεδρικής Φρουράς και τον εορτασμό του Πολιούχου Ναυπλίου Αγίου Αναστασίου. Η τυπική δομή της έκθεσης συγκροτείται από 40 περίφημα έργα του ζωγράφου κ. Μυλωνά, ενώ επιπρόσθετα κοσμείται από τη στατική παρουσία άοπλων Ευζώνων της Προεδρικής Φρουράς.
  Με την ωραία ξενάγηση της Ανθυπασπιστού (Π2) της Προεδρικής Φρουράς κ. Ψυχογυιού Δήμητρας, την οποία ευχαριστούμε, περιηγηθήκαμε  στην έκθεση, ακολουθώντας την πορεία που διένυσε στο χρόνο το περίφημο εθνικό ένδυμα των Ευζώνων και ταξιδεύοντας νοερά στην ιστορική διαδρομή της ένδοξης Ευζωνικής στολής, από το 1821 έως τις ημέρες μας.
  Η ονομασία "ΕΥΖΩΝΑΣ" σημαίνει ετυμολογικά "ΚΑΛΑ ΖΩΣΜΕΝΟΣ" κι έχει τις ρίζες του στην εποχή του Ομήρου, ο οποίος μνημόνευε σαν ¨ΕΥΖΩΝΟΥΣ", τους πολύ ψηλούς με άριστη σωματική διάπλαση και ευρωστία και πολύ καλά ζωσμένους πολεμιστές. Οι σημερινοί Εύζωνες είναι ταυτισμένοι στη συνείδηση των Ελλήνων με τους εκλεκτούς του Ελληνικού Στρατού, προκαλώντας αισθήματα υπερηφάνειας και θαυμασμού για τον ηρωϊσμό και την αυτοθυσία τους.
Έτσι εκτός από την εξωτερική εμφάνιση η επάνδρωση του Λόχου των Ευζώνων γίνεται με γνώμονα την ανδρεία και την αριστεία.
Η Προεδρική Φρουρά ιδρύθηκε την 12η Δεκεμβρίου 1868 και συνεχίζει και σήμερα με υπερηφάνεια την εθνική παράδοση των ευζώνων μας, οι οποίοι κατά τους ιερούς αγώνες του Έθνους μας, με τον ηρωϊσμό τους και τις πράξεις τους έγιναν γνωστοί σε ολόκληρο τον κόσμο και εξέπληξαν την ανθρωπότητα. Ο σημερινός εύζωνας με την ηρωϊκή φουστανέλα και το θρυλικό τσαρούχι, αποδίδει τιμές με υπερηφάνεια και σεβασμό στη Σημαία μας κατά την έπαρση και υποστολή της στον Ιερό Βράχο της Ακρόπολης και παραμένει τιμητικά όλο το 24 ωρο άγρυπνος φρουρός στο Μνημείο του Αγνώστου Στρατιώτη, ως απόδειξη της ευγνωμοσύνης του έθνους προς τους νεκρούς ήρωες μας για να θυμίζει σε όλο τον κόσμο ότι:  "...Η μεγαλοσύνη των Εθνών δεν μετριέται με το στρέμμα αλλά με το αίμα και τη δύναμη της καρδιάς".