Εσπερινό Γενικό Λύκειο Ναυπλίου Εσπερινό Γενικό Λύκειο Ναυπλίου

Η Ηλεκτρονική Πύλη του Εσπερινού Γενικού Λυκείου Ναυπλίου

Η Ηλεκτρονική Πύλη του Εσπερινού  Γενικού Λυκείου Ναυπλίου αποτελεί ένα σημαντικό επίτευγμα για τα εκπαιδευτικά ιδρύματα Μέσης Εκπάιδευσης. Ο στόχος είναι η σημαντική ενίσχυση του εκπαιδευτικού έργου. Ο επισκέπτης μπορεί να δει την ιστορία του σχολείου, τα κτίρια, υλικό από τις εκδηλώσεις μας καθώς επίσης και τις Ευρωπαϊκές μας συνεργασίες. Καλή περιήγηση...

• Εμφανίσεις Άρθρων 79431

Ο Μετεωρολογικός σταθμός του σχολείου μας

Κατάθεση στεφάνου στο Μνημείο Στάϊκου Σταϊκόπουλου 23-11-2018

Μέσος χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά, 26 δευτερόλεπτα
Το Ναύπλιο γιορτάζει κάθε χρόνο, την τελευταία Κυριακή του Νοεμβρίου, την απελευθέρωση του Παλαμηδίου από τους Τούρκους κατακτητές στις 30 Νοεμβρίου 1822.
  Στα πλαίσια των τριήμερων φετινών εκδηλώσεων εορτασμού της 196ης επετείου της Άλωσης του Κάστρου και της απελευθέρωσης της πόλης του Ναυπλίου, έγινε κατάθεση στεφάνων από τα σχολεία και τους φορείς, μουσικές εκδηλώσεις,ομιλίες, λαμπαδηδρομία, δοξολογία και ο "Παλαμήδιος Άθλος", δηλαδή ανάβαση των 999 σκαλιών του Παλαμηδίου.
  Το σχολείο μας έδωσε πάλι το παρόν κι εκεί καταθέτοντας στεφάνι στο μνημείο την Παρασκευή 23 Νοεμβρίου 2018.

Ανδριάντας Σταϊκόπουλου

Ο ανδριάντας Σταϊκόπουλου είναι ένα αξιοθέατο αφιερωμένο στο Στάικο Σταϊκόπουλο, εκπορθητή του Παλαμηδίου, και βρίσκεται στην ομώνυμη πλατεία μέσα στην πόλη του Ναυπλίου στην Αργολίδα, απέναντι από τα δικαστήρια.
  Ο ανδριάντας Σταϊκόπουλου έχει φιλοτεχνηθεί από το γλύπτη Νικόλα το 1966 και είναι κατασκευασμένος από μάρμαρο. Το μνημείο αναπαριστά το μεγάλο αγωνιστή με μακριά μαλλιά, μουστάκι και φέσι στο κεφάλι, φορώντας πουκάμισο, γιλέκο και φουστανέλα και στη μέση του έχει ζωσμένα ένα σπαθί και ένα πιστόλι.
  Ο Στάικος Σταϊκόπουλος το Νοέμβριο του 1822, παραμονή της γιορτής του Αγίου Ανδρέα, με 350 παλικάρια και επικεφαλής τον Δημήτριο Μοσχονησιώτη,  κατέλαβε το φρούριο του Παλαμηδιού απελευθερώνοντας την πόλη του Ναυπλίου από τους Τούρκους. Ο ήρωας του Ναυπλίου πέθανε το 1935, σε ηλικία τριάντα έξι ετών.
  Σήμερα υπάρχουν δύο ανδριάντες του εκπορθητή. Ο πρώτος είναι ο ανδριάντας Σταϊκόπουλου στο Ναύπλιο και έγινε με δαπάνη της δισέγγονής του Ζαχαρούλας, συζύγου του Ευαγγέλου Μάρκου Παπαμάρκουκαι ο δεύτερος βρίσκεται στη γενέτειρά του Ζάτουνα Αρκαδίας.
 Στο βάθρο του μνημείου ο Ναυπλιώτης ποιητής Θεόδωρος Κ. Κωστούρος έγραψε τούτους τους στίχους:

«Αγέραστος κι αθάνατος, πάντα κοντά μας μένεις

του Εικοσιένα σταυραητέ, της λευτεριάς πουλί.

Ω, Πορθητή του πιο τρανού κάστρου της οικουμένης που δέχτηκες

στο μέτωπο της Δόξας το φιλί».

Στο Ναύπλιο  κάθε τελευταία Κυριακή του Νοεμβρίου γιορτάζεται η απελευθέρωση της πόλης και η άλωση του κάστρου του Παλαμηδίου, με τους τοπικούς παράγοντες να αποτίουν φόρο τιμής καταθέτοντας στεφάνια στον ανδριάντα Σταϊκόπουλου.

Καιρός

°