ΑΝΑΔΕΙΞΗ "ΕΦΗΒΟΥ ΒΟΥΛΕΥΤΗ" ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Το σχολείο μας συμμετείχε στο αξιόλογο καινοτόμο εκπαιδευτικό πρόγραμμα "Βουλή των Εφήβων", που απευθύνεται σε μαθητές Α΄και Β΄Λυκείου όλης της χώρας, της Κύπρου και των ελληνικών σχολείων του εξωτερικού, ηλικίας έως 21 ετών και τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και της Βουλής των Ελλήνων.

Το εκπαιδευτικό αυτό πρόγραμμα του Ιδρύματος της Βουλής οργανώνεται φέτος για 23η χρονιά και έχει ως θέμα "Ένα σχολείο να μας χωράει:κάνουμε like στη διαφορά", θέμα το οποίο συνδιαμορφώθηκε με μαθητές και μαθήτριες που συμμετείχαν στο πρόγραμμα, συμπυκνώνοντας τους προβληματισμούς τους γύρω από το ζήτημα της αποδοχής της διαφορετικότητας, τις διαστάσεις και τις εκφράσεις της, καθώς και τα όρια αποδοχής του "διαφορετικού".

Συνολικά έλαβαν μέρος στο πρόγραμμα 18.708 μαθητές και μαθήτριες, από 910 σχολεία (844 σχολεία από την Ελλάδα, 54 από την Κύπρο, 12 ελληνικά σχολεία του εξωτερικού). Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να εκφραστούν ελεύθερα, να παίξουν, να ερευνήσουν, να δημιουργήσουν μέσω ειδικών διαδικτυακών εφαρμογών.

Στις 18 Απριλίου 2018 πραγματοποιήθηκε στον εκθεσιακό χώρο του Ιδρύματος της Βουλής των Ελλήνων η ηλεκτρονική κλήρωση για την ανάδειξη των 300 "εφήβων βουλευτών" που θα συμμετάσχουν από 2 έως 6 Ιουλίου 2018 στις εργασίες της ΚΓ΄ Συνόδου της Βουλής των Εφήβων, στην Αθήνα. Από κάθε νομό κληρώνονται τόσοι μαθητές όσες είναι και οι βουλευτικές έδρες του νομού. Υπάρχουν όμως αντίστοιχα και οι Έφηβοι Βουλευτές Επικρατείας.

Από τα Εσπερινά Λύκεια της Ελλάδας υπήρχαν μόνο δύο έδρες για τακτικούς βουλευτές επικρατείας και δύο για αναπληρωματικούς. Είχαμε μια σημαντική επιτυχία, να κληρωθεί ως πρώτος αναπληρωματικός έφηβος βουλευτής επικρατείας ο μαθητής της Β΄τάξης Λυκείου του σχολείου μας Κανελλόπουλος Ιωάννης.

Ο Γιάννης είναι 20 ετών, μένει στο Άργος, εργάζεται μαζί με τον πατέρα του στην οικογενειακή επιχείρηση βουλκανιζατέρ που έστησε ο παππούς του κι έχει μια μικρότερη αδελφή. Θέλει να τελειώσει το εσπερινό σχολείο, να σπουδάσει πάνω στο αντικείμενο της δουλειάς του και το όνειρό του είναι να συνεχίσει την οικογενειακή επιχείρηση αλλά να την αναβαθμίσει και εκσυγχρονίσει.

Τον απασχολούν τα προβλήματα που αντιμετωπίζει η χώρα και αισιοδοξεί για ένα καλύτερο μέλλον. Είναι πολύ ενθουσιασμένος από την επιλογή του ως έφηβος βουλευτής και θέλει πάρα πολύ να καταφέρει να συμμετέχει στη Σύνοδο αυτή, γιατί είναι αναπληρωματικός.

Ευχόμαστε καλή επιτυχία στον Γιάννη και τα θερμά μας συγχαρητήρια!!

τον προηγούμενο μήνα Μάιος 2024 τον επόμενο μήνα
week 18 1 2 3 4 5